ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովը նիստ է գումարել
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն Արմեն Աշոտյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 19-ի նիստում քննարկել եւ ՀՀ ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկելու համար դրական եզրակացություն է տվել 2013 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Կումամոտոյում ստորագրված «Սնդիկի վերաբերյալ» Մինամատայի կոնվենցիան (կից հայտարարությամբ) վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էրիկ Գրիգորյանը մանրամասներ է ներկայացրել առաջարկվող կարգավորումների վերաբերյալ: Ըստ նախագծի՝ սնդիկն այնպիսի քիմիական նյութ է, որն աշխարհում մտահոգություն է առաջացնում՝ պայմանավորված մթնոլորտի հեռահար տարածություններում տեղաշարժմամբ, մարդու առողջության եւ շրջակա միջավայրի վրա ունեցած բացասական ազդեցությամբ: Կոնվենցիայի նպատակն է պաշտպանել մարդու առողջությունը եւ շրջակա միջավայրը սնդիկի եւ սնդիկի միացությունների անթրոպոգեն արտանետումներից եւ արտազատումներից:
Հարակից զեկուցող Արմեն Աշոտյանը դրական է գնահատել օրենսդրական նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ կոնվենցիայով ՀՀ ստանձնած պարտավորությունները համահունչ են ՀՀ Սահմանադրությանը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն անդրադարձել է նաեւ «Վերլուծական խորհուրդ» աշխատանքային խմբի առաջիկա նիստին: Նշենք, որ հոկտեմբերի 2-ին կայանալիք նիստում քննարկվելու է «Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեն. ազդեցություններ տարածաշրջանի վրա» հիմնահարցը:
Հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 12-րդ հոդվածի 5-րդ կետը՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը որոշել է 2017թ. հոկտեմբերի 10-ին անցկացնել խորհրդարանական լսումներ՝ «Խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմը եւ բովանդակությունը» թեմայով:

At September 19 sitting moderated by Armen Ashotyan the RA NA Standing Committee on Foreign Relations debated and the endorsed the RA draft law on Ratifying the Minamata Convention (with enclosed statement) on Mercury signed in Kumamoto on 10 October 2013 for including it in the draft law of the RA NA regular sittings’ agenda.
The key speaker, the RA First Deputy Minister of Nature protection Erik Grigoryan presented details on the regulations under proposal.
The co-reporter Armen Ashotyan positively assessed the legislative initiative, noting that by the Convention the RA assumed obligations are consonant with the RA Constitution.
The RA NA Standing Committee on Foreign Relations also touched upon the upcoming sitting of the working group Analytical Council. Let us note that at October 2 sitting to be held the key issue Iraq Kurdistan Referendum: Influences on the Region.
Taking as a basis the Paragraph 5 of Article 12 of the Constitution of the Republic of Armenia Rules of Procedure of the National Assembly , the RA NA Standing Committee on Foreign Relations made a decision to hold parliamentary hearings on the theme The Tools and Content of the Parliamentary Diplomacy on 10 October 2017.